Programul sfintelor Slujbe

 
IUNIE 2024
Duminică, 9, orele 12:00' (Duminica a 6-a după Paști)
Joi, 13, orele 13:00' (Acatistul Înălțării Domnului)
Sâmbătă, 15, orele 13:00' (Parastas pentru Eroii români la Cimitirul Militar „Rusthof” din Leusden.
Adresa: Dodeweg 31, 3832 RE Leusden)
Duminică, 16, orele 11:00' Nu avem Slujbă întrucât a adormit în Domnul mama doamnei preotese.
Sâmbătă, 22, orele 18:00' (Sâmbăta celor adormiți. Moșii de vară)
Duminică, 23, orele 11:00' Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile)
(Lăsatul secului pentru Sfinții Apostoli)
 
MAI 2024
Sfânta și Marea Joi, 2, orele 18:00' (Denia celor 12 Evanghelii)
Sfânta și Marea Vineri, 3, orele 18:00' (Denia Prohodului Domnului)
Sfânta și Marea Sâmbătă, 4, orele 11:00' (Liturghia Sf. Vasile cel Mare)
orele 23:30' (Canonul Sâmbetei celei Mari)
Duminica Sfintelor Paști, 5, orele 00:00' (Slujba Învierii Domnului urmată de Sfânta Liturghie)
Duminică, 12, orele 11:00' (Duminica Sf. Apostol Toma)
Duminică, 19, orele 11:00' (a Mironosițelor - Sfinții Mari Împărați Constantin și Elena)
După Sf. Liturghie - întâlnirea tinerilor parohiei
Duminică, 26, orele 11:00' (A patra după Sfintele Paști)
După Sfânta Liturghie urmează conferința:
"Mănăstirea Sfinții Trei Ierarhi din Iași - vatră a Ortodoxiei, culturii și spiritualității din Moldova - 6 mai 1639" susținută de dl. Romeo Dragnea.
 
APRILIE 2024
Sâmbătă, 6, orele 16:30' a treia din Post - Pomenirea celor adormiți (Parastase)
Duminică, 7, orele 11:30' a 3-a din Post (a Sfintei Cruci)
Duminică, 21, orele 12:00' (Duminica a 5-a din Post - a Cuv. Maria Egipteanca)
Sâmbătă, 27, orele 17:30' (Sâmbăta Sfântului și Dreptului Lazăr) Slujba Parastasului. Anunțați participarea.
Duminică, 28, orele 11:00' Intrarea Domnului în Ierusalim - Duminica a 6-a din Post (a Floriilor)
 
MARTIE 2024
Duminică, 3, orele 12:00' (a Întoarcerii Fiului risipitor)
Sâmbătă, 9, orele 16:00' Sâmbăta celor adormiți - Moșii de iarnă (Parastase)
Duminică, 10, orele 11:00' Duminica Înfricoșătoarei judecăți (a Lăsatului sec de carne)
Vânzare de bucate tradiționale românești (după Sfânta Liturghie) - vedeți anunțul AICI
Duminică, 17, orele 12:00' Duminica Izgonirii lui Adam din Rai (a Lăsatului sec de brânză)
Duminică, 24, orele 11:00' Duminica întâi din Post (a Ortodoxiei)
Luni, 25, orele 12:00' (Buna Vestire)
Duminică, 31, orele 12:00' a 2-a din Post - a Sf. Grigorie Palama
Atenție: Se schimbă ora în Olanda!
 
FEBRUARIE 2024
Duminică, 4, orele 12:00' (Întâmpinarea Domnului)
Duminică, 11, orele 11:00' (Sf. Mc. Haralambie)
Duminică, 18, orele 12:00' (Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron)
Duminică, 25, orele 12:00' (a Vameșului și a Fariseului)
 
IANUARIE 2024
Luni, 1, orele 14:00' (Tăierea Împrejur cea după Trup a Domnului - Sf. Vasile cel Mare)
Vineri, 5, orele 14:00' (Ajunul Botezului Domnului - Zi de Post; Ceasurile Împărătești)
orele 16:30' (Molitvele Sf. Vasile cel Mare)
Sâmbătă, 6, orele 12:00' (Botezul Domnului - Sfințirea cea Mare a Apei)
Duminică, 7, orele 11:00' (Sf. Prooroc Ioan Botezătorul)
Duminică, 14, orele 12:00' (Odovania Praznicului Botezului Domnului; Sf. Nina luminătoarea Georgiei)
Duminică, 21, orele 11:00' (Sf. Cuv. Maxim Mărturisitorul)
Duminică, 28, orele 11:00' (HRAMUL PAROHIEI - Sf. Grigorie Teologul)
 
DECEMBRIE 2023
Duminică, 3, orele 11:00' (Sfânta Liturghie)
orele 12:30' (TE DEUM - Sărbătorirea Zilei Naționale)
Duminică, 17, orele 12:00' (Sf. Prooroc Daniel)
Duminică, 24, orele 12:00' (Duminica dinaintea Nașterii Domnului - Ajunul Crăciunului)
(După Sf. Liturghie, Moș Crăciun vine cu daruri pentru copiii parohiei)
Luni, 25, orele 10:00' (Nașterea Domnului)
 
NOIEMBRIE 2023
Sâmbătă, 4, orele 16:00' (Pomenirea celor adormiți - Moșii de iarnă)
Duminică, 5, orele 11:00' (Soborul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil și al tuturor puterilor cerești)
Joi, 9, orele 13:00' (Sf. Ierarh Nectarie din Eghina)
Duminică, 12, orele 12:00' (Sf. Ierarh Ioan Gură de Aur, arhiepiscopul Constantinopolului)
Duminică, 19, orele 12:00' (Intrarea în Templu a Maicii Domnului)
Duminică, 26, orele 12:00' (Sf. Mare Mucenică Ecaterina)
Joi, 30, orele 14:00' (Sfântul Apostol Andrei, cel Întâi chemat - ocrotitorul României)
 
OCTOMBRIE 2023
Duminică, 1, orele 11:00' (Acoperământul Maicii Domnului)
Duminică, 15, orele 11:00' (Sf. Cuv. Parascheva de la Iași)
Joi, 26, orele 14:00' (Sf. Mare Mc. Dimitrie, Izvorâtorul de Mir)
Duminică, 29, orele 12:00' (Sf. Mare Mucenică Anastasia Romana)
 
SEPTEMBRIE 2023
Sâmbătă, 9, orele 12:00'-16:00' (Ziua Monumentelor Istorice - vizitarea bisericii parohiei)
Duminică, 10, orele 11:00' (Nașterea Maicii Domnului)
orele 13:00' (Sărbătorirea Zilei bunicilor)
Joi, 14, orele 15:00' (Înălțarea Sfintei Cruci)
Duminică, 17, orele 11:00' (Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci)
 
AUGUST 2023
Duminică, 6, orele 11:00' (Schimbarea la Față a Domnului)
Duminică, 13, orele 12:00' (Duminica a 10-a după Rusalii)
Marți, 15, orele 14:00' (Adormirea Maicii Domnului)
orele 16:00' După Sf. Liturghie, Parastas anual săvârșit pentru Doamna Maria Brâncoveanu
de către Asociația parohiei "Doamna Maria Brâncoveanu"
 
IULIE 2023
Sâmbătă, 1, orele 12:00' (Sfinții Apostoli Petru și Pavel)
Duminică, 2, orele 11:00' (Duminica a 4-a după Rusalii - Sărbătorirea sfâșitului de an școlar al școlii parohiei)
Duminică, 9, orele 11:00' (Duminica a 5-a după Rusalii)
Duminică, 16, orele 11:00' (Duminica a 6-a după Rusalii) (a Sfinților Părinți de la Sinodul IV Ecumenic)
Duminică, 23, orele 11:00' (Sf. Prooroc Ilie)
Duminică, 30, orele 11:00' (Sf. Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon)
 
IUNIE 2023
Sâmbătă, 3, orele 16:00' (Moșii de vară - Sâmbăta celor adormiți)
(N. B. Cei care vor să facă parastas sunt rugați să anunțe în prealabil pe părintele.)
Duminică, 4, orele 11:00' (Pogorârea Sfântului Duh - Rusaliile)
Luni, 5, orele 11:00' (Lunea Sfântului Duh)
Duminică, 18, orele 11:00' (Acatistul Sfinților Români)
 
 

*) Pentru spovedanii contactați, în prealabil, doar prin e-mail, pe Părintele Ioan.


Pentru orice alte lămuriri privitoare la programul Sfintelor Slujbe şi pentru săvârşirea oricărei Sfinte Slujbe (Botez, Cununie, Sfeştanie, Spovedanie, Parastas, Molitve, etc.) vă rugăm să contactaţi preotul paroh, dr. Ioan Dură (e-mail: iondura@msn.com).

Lămuriri numai despre programul Sfintelor Slujbe şi despre modul cum se ajunge la biserica parohială se pot obţine şi de la dna Secretar al Consiliului parohial, Inginer Elena De Chiara-Neagu (mobil +31(0)06/273.639.82 (numai după orele 18:00'); e-mail: elenadechiara@hotmail.com).


© 2004 IOAN DURĂ